Voltaj Etkisi: Mükemmel Fikirler Nasıl Ölçeklenir

Neden bazı fikirler başarıya ulaşırken diğerleri başarısız oluyor? Ödüllü davranışsal ekonomist John List’e göre bunun cevabı tek bir soruda saklı: Fikir ölçeklenebilir mi?

Sayısız girişim ölçeklendiği anda dağılıyor; olumlu yönleri boşa çıkıyor, kıymetli zaman ve paraları yok olup gidiyor. Girişimin başlarında onları harekete geçiren o büyük elektrik enerjisini kaybediyorlar. Kısaca voltaj düşüşü yaşıyorlar. Ancak başarı veya başarısızlığın şansla alakası yoktur hatta bazı fikirler başarısız olurken diğerlerinin başarılı olmasının arkasında bir mantık vardır. Bazı fikirler öngörülebilir bir şekilde ölçeklenebilirken diğerleri yok olmaya mahkumdur.

Chicago Üniversitesi ekonomisti John A. List, Voltaj Etkisi kitabında, hangi fikirlerin ölçeklendiğinde başarılı olacağını ve başarısız olacaklardan nasıl kaçınılacağını açıklıyor. Kendi araştırmalarının yanı sıra; iş dünyası, hükümet, eğitim ve sağlık alanlarından etkili örneklerle voltaj düşüşlerine neden olan beş önemli unsuru detaylı bir şekilde anlatıyor. Ayrıca olumlu sonuçları (ya da voltaj seviyesini) arttırmak ve mükemmel fikirleri tam potansiyellerine ulaştırmak için kendini kanıtlamış dört tekniği açıklıyor.

Ölçeklenme bilimini anlayarak okullarımızda, işyerlerimizde ve genel olarak toplumumuzda değişimi teşvik edebiliriz. Çünkü daha iyi bir dünya ancak ölçeklenerek inşa edilebilir.

“Ölçeklenmenin nasıl ve neden yapıldığına dair şimdiye kadar okuduğum en iyi kitap. Dünyada bir şeyleri değiştirmeyi önemsiyorsanız ya da sadece kendi hayatınızda daha iyi kararlar almak istiyorsanız, Voltaj Etkisi tam size göre”

Angela Duckworth, Character Lab’in CEO’su
ve Azim kitabının yazarı

“Düşündürücü ve ilgi çekici. Mutlaka okunması gereken bir kitap.”

Daron Acemoğlu, MIT’te Profesör,
Ulusların Çöküşü ve Dar Koridor kitaplarının yazarı

Online Satış İçin
Buzdağı Kitabevi
Bir yanıt yazın