Generaller

Mükemmel bir kitap —derince araştırılmış, çok güzel yazılmış, açık sözlü bir üslup kullanılmış. Ricks, İkinci Dünya Savaşı’nı kazanan taraf olmamıza rağmen liderlikte yapılan ciddi hataları ve bu hataların sonraki savaşlarda ciddi problemlere neden olmasını eleştirirken isim vermekten kesinlikle çekinmiyor. Geleceğin Kara Kuvvetleri’nde generallik konsepti üzerine yeniden düşünmemiz için çağrı yapıyor.”

William J. PERRY

ABD 19’uncu Savunma Bakanı

Thomas E. Ricks, İkinci Dünya Savaşı muharebe alanlarından günümüzdeki Irak Savaşı’na kadar Amerikan generalliğinin kapsamlı ve kesin hikâyesini yazmıştır. Generaller, onların zaferlerini ve yenilgilerini açık yüreklilikle ortaya koyuyor ve değişken 21. yüzyıl dünyasındaki geleceğin liderlerinin başarısının yükseltilmesi için bir reçete sunuyor.”

Carlo D’ESTE

Patton: A Genius for War Kitabının Yazarı

Tom Ricks başka bir kışkırtıcı ve mükemmel araştırılmış kitap yazdı ki bahsettiği konu çok kritik: Generallik. Tarihimizdeki her savaştan sonraki süreç içerisinde kıdemli askerî liderlerimizin performans ve kalitesi detaylı olarak incelenir. Generaller, üst düzey askerî liderlerimizi nasıl seçtiğimiz üzerine olan tartışmayı yeniden alevlendirecek kusursuz ve ihtilaflı bir çalışmadır.”

Orgeneral (E) Anthony C. ZINNI

ABD Deniz Piyade Kolordusu’ndan

Bu kitap Marshall’ın katı, talepkâr ve başarılı generallik reçetesine dönüşe bir çağrıdır. Aynı zamanda bu kitap, askerlerin hayatının subayların kariyerinden daha önemli olduğunun hatırlatıcısıdır —ve savaşı kazanmak her ikisinden de önemlidir.”

Korgeneral (E) Bernard E. TRAINOR

The Generals’ War Kitabının Yazarı

Generaller, ABD Kara Kuvvetleri’nin üstüne örttüğü profesyonellik örtüsünü parçalıyor. Tom Ricks, savaşın zorluklarını karşılayamayan kişileri Başkan’ın inisiyatifine terk ederek, generalleri görevden alma geleneğini kaybettiğimizi gösteriyor. Şaşırtıcı analizleri sivil asker ilişkilerinde çok fazla yapılan yanlışları açıklıyor. Dünyanın önde gelen askeri gücüne benzemeye çalışan Amerika’nın müttefikleri de bu uyarıyı dikkate almalılar.”

Hew STRACHAN

Oxford Üniversitesi Harp Tarihi Profesörü

Online Satış İçin
Buzdağı Kitabevi
Yorumlar kapatıldı.