Charles D. Ferguson

Ferguson-120x150Charles D. Ferguson Amerikan Bilim Adamaları Federasyonu Başkanı ve Georgetown Üniversitesi Güvenlik Çalışmaları Programında misafir profesördür. Fizik ve nükleer mühendislik eğitimi almış, ABD Dışişleri Bakanlığı’nda nükleer politikalar konusunda ve Dış İlişkiler Konseyi’nde çalımıştır.

Dr. Ferguson ayrıca Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı, Sandia Ulusal Laboratuvarı ve Ulusal Nükleer Güvenlik Başkanlığı’nda danışmanlık yapmıştır. 2000-2002 yılları arasında,  doğa bilimci olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Nükleer Güvenlik Dairesi’nde Kıdemli Koordinatör olarak hizmet etmiş, ABD Hükümeti’nin nükleer güvenlik ve güvenlik konularında politika geliştirmesine yardımcı olmuştur.

ABD Deniz Harp Okulu’ndan onur derecesiyle mezun olduktan sonra balistik füze denizaltı filosunda subay olarak hizmet etmiş ve Deniz Nükleer Güç Okulu’nda nükleer mühendislik eğitimi alımıştır.

Dr. Ferguson enerji politikaları, füze savunma sistemi, nükleer silahların kontrolü, nükleer enerji, nükleer silahlanma ve nükleer terörizim hakkında çok sayıda makale yazmıştır.

Dr. Ferguson, ABD Deniz Harp Okulu-Maryland’den fizik lisans derecesine ve Boston Üniversitesi’nden yine fizik yüksek lisans ve doktora derecelerine sahiptir.

Nükleer Enerji isiminde bir kitabı bulunmaktadır.